Melbourne Fringe Festival Awards

2020 Nominees

Check out the full list of nominees for the 2020 Best in Category awards, chose by our esteemed judging panels after a marathon Festival of intense Fringe consumption, fuelled by a love of art, coffee and maybe something a little stronger of the alcoholic variety (we’re speculating).

 

Check out the winners here

 

 

Best Visual Arts & Film Nominees

DC Style Fylez: House of Fashion
DC Style Fylez

Existing on Two Planes
Blak Dot Gallery & Blakademy

Healing through Buliana (Pregnancy)
Madison Connors

 

Best Experimental Nominees

A Red Square
PONY CAM

Conservatory
Melinda Hetzel & Co. / Niow

Mountain Goat Mountain
Zoë Barry, Tahli Corin, Liz Francis, Nikita Hederics and Sarah Lockwood

Take Over! 2020: The Crying Room
Marcus Ian McKenzie

 

 

Best Dance Nominees

Let Fall
Jareen Wee

Shift
Claire Marshall

Sincerely Survivor
Grace Dance Company

Take Over! 2020: Drishti
Govind Pillai & Raina Peterson (Karma Dance)

we, the lost company
Clockfire Theatre Company

 

Best Words & Ideas Nominees

Take Over! 2020 : Namummaa fi Wantoota Namummaa Qancarsan – Humanness and What Took It
Soretti Kadir

WORDSMITH – the poetry podcast
Miriam Hechtman

Best Theatre Nominees

A Disorganised Zoom Reading of the Script from Contagion

A Suffocating Choking Feeling (Digital Experiment)
Simone French

Charlie
Victoria Chen

EMBER
Emma Gough

Fat Kids Are Harder To Kidnap on Zoom
Ross Nasir, Pavan J Singh, Nicholas Bloodworth, Victoria Chen and Vester Ng

落叶归根 (Luò yè guī gēn) Getting Home
Cheryl Ho and Rachel Lee

(I’m Going to Die In This Bracket)
Cathy Hunt & Shannon Loughnane

MATRIARCH
Sandy Greenwood

Paradise Lost
The Bloomshed

Shadow Piece
Antoinette Tracey and September Barker

THE DIRTY MOTHER
Michelle Hall

Best Comedy Nominees

Bev Killick: Don’t Tell Tony
Bev Killick

Case Numbers
Dylan Cole

CATS: The Movie, The Musical, The Production, The Artist
Jean Tong, Lou Wall, James Lew, Rachel Lee

Dazza and Keif Go Viral in Space with Ya Mum
Danni Ray & Keely Windred

GB24: The Improvised Variety News Channel
Game Boys Comedy

Patrick Collins – The New Nine
Patrick Collins

The Biscuit Readings
Barking Spider Visual Theatre

Best Cabaret Nominees

Disenchanted: A Cabaret of Twisted Fairy Tales
Eliane Morel

Jude Perl’s Greatest Hits: So Fresh Spring 2020
Jude Perl

Lousical the Musical
Lou Wall

The People of Cabaret
The People of Cabaret

Reuben Kaye Online
Reuben Kaye

Trash Talk
Tash York

What Would John Hughes Do
Telia Neville

Best Music Nominees

On the Wings of a Godwit
Simone Slattery

RECKONING “Te Waiata Paihere Wairua -The Sounds of Woven Souls”
Samuel Gaskin & Michala Banas

Selina Jenkins Sings
Selina Jenkins

The Dollar Bin Darlings present “Mind The Dancer”
Aunty Jonny of The Dollar Bin Darlings

Trigger Happy Visualised
Alon Ilsar